Vše začalo horkým sluncem. Vysoké teploty, suchý vzduch a žár po většinu dne – to byla denní realita v mnohých indických provinciích a přesně tato realita donutila indické ženy, aby si své vlasy a tím pádem i svoji krásu efektivně chránily. Nejvíce slunečních paprsků samozřejmě dopadá na vlasy. Tělo je oproti tomu dobře chráněno díky sari. A co má toto všechno co dočinění s vlasovými oleji? Překvapivě hodně.

Indické ženy nalezly řešení tohoto problému ve své tradiční medicíně. Klíčovou roli zde hrají přírodní oleje, které jsou často užívány při péči o pokožku. Ayurveda má čtyři klíčové role: léčba nemocí, prevence, zlepšení kvality života a rozvoj vědomí. Poslední roli je přikládána velká důležitost.
Chcete se postarat o váš vzhled? Pak se seznamte s olejovou vlasovou léčobou za pomocí vlasových sér!

LÉČBA ZA POMOCI VLASOVÝCH SÉR – O CO SE JEDNÁ?

Základní metoda vlasové péče používána arabskými a indickými ženami se nazývá vlasové olejování. Tato metoda se z Indie a Arabského subkontinentu rozšířila do celého světa. Dnes jsou blahodárné účinky přírodních olejů používány těmi největšími světovými koncerny. Olejová léčba je bezpečná, přírodní a velice efektivní metoda pro péči o vaše vlasy. Jsou při ní používány nejrůznější druhy olejů, které jsou bohaté na blahodárné účinky.

Neexistuje žádná ucelená definice vlasové olejové léčby. Podle vybraných olejů, metody aplikace a potřeby určitých vlasových typů se samotná léčebná kúra může lišit od člověka k člověku. O tom si ale více povíme níže. Ve zkratce tedy můžeme říct, že je vlasové olejování metoda vlasové péče založená na aplikaci přírodních olejů s vyživujícími, hydratačními a ochrannými vlastnostmi.

Vlasové oleje lze aplikovat několika různými způsoby, podle preferencí. Výběr toho správného oleje je přitom záležitost čistě individuální, jelikož na trhu existují stovky nejrůznějších sér obsahující nejrůznější oleje a další přidané složky. Odpověď na otázku, jak si vlasový olej či vlasové sérum správně vybrat, je také k dispozici níže. Proto, abyste si vybrali efektivní formu léčebné kúry se musíte sami sebe zeptat na otázku jaké jsou vámi požadované výsledky vlasové péče a co od ní očekáváte.

Vlasové olejování: výsledky

Výhody vlasové péče jsou tak různorodé jako problémy, které nás nutí ji vyhledávat. Fanoušci vlasových olejů tvrdí, že kvalitní oleje dokáží pomoci naprosto s čímkoliv. Skeptici se nás zase snaží přesvědčit, že i oleje dokáží naše vlasy poškodit. Jako obvykle pravda leží někde mezi oběma argumenty – vše záleží na metodě aplikace a na vybraném oleji.

Výhody olejové kúry are:

  • vlasy získají komplexní esenciální ingredience,
  • obnova poškozené vlasové struktury,
  • kontrola nad úrovní hydratace (oleje udržují vodu ve vlasech),
  • obnova, omlazení a dodání pružnosti vlasu,
  • dodání přírodního objemu,
  • hebčí, jemnější a lesklejší vlasy,
  • jednodušší česání a zkrocení neposedných vlasů,
  • posílení a stimulace vlasového růstu,
  • eliminace problémů s vypadáváním vlasů,
  • pomáhá s lupy a kožními problémyp>

Největší výhodou přírodních vlasových olejů jsou jejich výsledky. Vlasové olejování dokáže efektivně nahradit kondicionér, sérum či vlasovou masku. To vše díky metodě kombinující regeneraci, vyživení, ochranu a hydrataci vlasů. Vlasové oleje fungují jak na vnitřní vlasové struktuře, tak na té vnější. Výsledky olejování jsou komplexní a každému vlasu dopomáhají ke kráse, lesku a síle.

V čem jsou vlasové oleje nejlepší?

Věděli jste že vlasové olejování je účinné ať už je váš vlasový typ jakýkoliv? Poškozené, polámané, silné, slabé, kudrnaté, rovné… na tom vůbec nezáleží, na trhu existuje sérum či olej hodící se pro jakékoliv vlasy. Zkrátka musíte hledat, ale nemyslete si, že to bude tak jednoduché.

Vlasové oleje nemají žádné speciální kategorie. Nemusíte je hledat v lékárnách či speciálních obchodech, protože stejně kvalitní jsou i oleje ze supermarketů. Vlasové oleje mohou být různorodé. Abychom pravdu řekli, že nedokáží vaše vlasy poškodit, takže jakýkoliv olej lze použít na vlasové olejování.

Pokud ovšem očekáváte zázračné účinky, pak budete muset vlasový olej vybrat tak, aby přesně sednul k vaší vlasové porozitě. Nejdříve si pojďme projít rozdělení olejů podle obsahu esenciálních mastných kyselin. Ve většině případů bude olej obsahovat nějaké množství esenciálních mastných kyselin, ale jejich proporce co se složení týče se samozřejmě může lišit. V péči o vlasy ale musíte počítat s tím, že i ta nejmenší změna může znamenat rozdíl mezi skvělou a pouze dostatečnou vlasovou péčí.

TYPY VLASOVÝCH OLEJŮ

Nasycené oleje (takzvané vysušující) jsou oleje s vyšším obsahem nasycených mastných kyselin (což jsou ty, které nemají dvojné vazby mezi dvěma uhlíky jako například kyselina laurová, palmitová, myristová, stearová, či arachová). Toto dělá z těchto olejů velice účinné složky pronikající do vlasové struktury, jelikož mají relativně malé částice. Léčba za pomoci těchto olejů funguje nejlépe v případě, že máte vlasy s nízkou porozitou.

Jaké vlasové oleje obsahují nasycené mastné kyseliny?

babassuový olej – laurová a myristová kyselina
palmový olej – 51% laurová kyseliny
jojobový olej – palmitová kyselina
kokosový olej – velké množství nasycených mastných kyselin
burákový olej – arachová kyselina
kakaové máslo – kyseliny: palmitová, stearová, linolová

Nenasycené oleje, na druhou stranu tyto oleje mohou být rozděleny do dvou skupin, což byste měli mít při výběru oleje na paměti.

[1] mono-nenasycené oleje (polovysušující) jsou – na rozdíl od těch nasycených – všechny oleje, které obsahují velké množství mono-nenasycených mastných kyselin (jedna dvojná vazba mezi uhlíky: palmitolejová kyselina a olejová kyselina). Výhodou těchto kyselin je střední velikost jejich částic a možnost absorbce do o něco slabších vlasů. Olejová kúra za pomoci těchto olejů bude perfektní pro vlasy se střední porozitou.

Jaké oleje mají obsah mono-nenasycených mastných kyselin?

olivový olej – 60-75% olejová kyselina
máslo shea- 50% olejová kyselina a zbytek nasycené mastné kyseliny
hořčičný olej – eruková kyselina
olej z vlašských ořechů– 78% kyseliny olejové
sezamový olej – 43% olejové kyseliny
mandlový olej – 68% kyseliny olejové
rýžový olej – olejová kyseliny

[2] polynenasycené oleje (nevysušující) jsou oleje s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin (kyseliny obsahující dvě a více dvojné vazby mez uhlíky jako například linoleová, linolová a arachidonová). Vysoká koncentrace těchto mastných kyselin způsobuje, že má olej větší částice, které se dostávají do poškozených a oslabených vlasů. Proto se tyto oleje hodí hlavně lidem s vlasy s vysokou porozitou.

Jaké oleje obsahují nenasycené mastné kyseliny?

ricinový olej – 80% kyseliny ricinové
olej z lněného semínka – 50% kyseliny linolové
slunečnicový olej – 68% kyseliny linolové
olej z dýňových semínek – 50-60% kyseliny linoleové , 20% kyseliny olejové
pšeničný olej – linolová a linoleová kyseliny
arganový olej – linoleová a linolová kyselina
sezamový olej – 43% linoleové kyseliny
rýžový olej – kyselina linoleová

VLASOVÉ OLEJOVÁNÍ – NEJLEPŠÍ METODY HAIR OIL TREATMENT – BEST METHODS

Vlasové olejování je jednou z nejúčinnějších a nejefektivnějších metod péče o naše vlasy. Mnohem více a více žen je přesvědčeno tom, že tato léčba dokáže opravdové divy. Jednoduchost aplikace je hlavním argumentem při rozhodování se o koupi přírodního oleje namísto vlasové masky. Jak to tedy vlastně probíhá? Je to velice jednoduché.

Aplikace vlasového oleje

Vlasové oleje lze aplikovat několika způsoby. Existují čtyři základní metody aplikace séra na vlasy, ale neexistuje žádný limit. Všechny metody mohou být kombinovány, modifikovány a upravovány podle potřebu uživatele. Základ pro experimenty ale tvoří čtyři metody užití.

Olejování suchých vlasů – jak název napovídá, jedná se o aplikaci séra na naprosto suché vlasy; to můžete učinit před mytím vlasů či po mytí vlasů, vše záleží na tom, jak mastný je váš olej a jak rychle se absorbuje. Tato metoda se bere za tu nejslabší a slouží spíše ke stylingu, vyhlazení a dodání lesku, než k hloubkové výživě a hydrataci.

Olejování mokrých vlasů – se provádí na v nejlepším případě vlhkých vlasech. Vlhkost způsobí, že se otevřou vlasové kutikuly a vyživující substance se tak snadněji absorbují, aplikace oleje na vlhké vlasy můžete provádět jak před, tak po umytí vlasů, tato metoda funguje nejlépe jako intenzivně vyživující, regenerující a posilující kúra pro vaše vlasy.

Olejování v míse – se bere za tu nejsilnější a nejúčinnější metodu: připravte si v široké míse mix teplé vody a vybraného oleje v poměru, který vám nejvíce vyhovuje (nejčastěji to jsou 2-3 polévkové lžíce na mísu) a pak do něj ponořte své vlasy. Teplota vám otevře kutikuly a vlhkost umožní rychlejší vstřebání oleje

Olejování ve směsi s jinou kosmetikou – je častým řešením aplikace séra; pokud nechcete přestat užívat váš oblíbený vlasový kondicionér či nemáte čas nosit na vlasech sérum několik hodin, pak si jednoduše nakapejte několik kapek séra do šamponu, kondicionéru, séra či vlasové masky, čímž jim dodáte část blahodárných účinků séra.

Zde by bylo dobré zmínit, že se vlasové olejování dá rozdělit do dalších dvou skupin. Vlasové olejování je univerzální a neexistují žádná pravidla, takže se často budete sami sebe ptát – kdy olej použít? – a také – mám jej použít na celou délku vlasů?

První otázka je důležitá hlavně při rozhodování, zdali si máte olej na vlasech ponechat přes noc  či si jej máte aplikovat přes den. Vše záleží na vašich preferencích. Olej pro stylizaci, dokončení účesu a s dobrou absorpcí lze aplikovat přes den. Nemusíte je vymývat a mají pouze povrchový účinek. Pokud vás zajímá hloubková výživa, pak je lepší olej či sérum nechat působit přes noc. Ne každý olej je ovšem vhodný pro noční léčbu, jelikož některé oleje mohou při dlouhodobém užití podráždit vaši pokožku hlavy. Buďte proto velice opatrní.

Druhá otázka zahrnuje problémy s aplikací séra/oleje na vlasy. Opět jde hlavně o preference, typ oleje či vaše vlasové problémy. Olejová léčba se dá často provést na samotné pokožce, po celé délce vlasů či kombinovaně. Často jsou přírodní oleje používány pro ochranu vlasových konečků. Každá metoda je v určitém směru efektivní.

Vymývání vlasového oleje

Aplikace je jedna věc. Ale co vymývání olejů? Musím si oleje po použití z vlasů vymývat? Ano i ne. Vše záleží na oleji, který používáte. Ty mastnější, lepivější a nevysušující nebudou na vlasech vypadat hezky a proto je musíte vymývat. Lehké, vysušující oleje jsou ovšem často určeny pro stylizaci a vymývat se nemusí.

Pokud se rozhodnete olej vymýt, budete k tomu potřebovat ty správné prostředky. Těžké oleje se bohužel jemnými šampony velice obtížně smývají. Oleje se snadněji odstraňují silnějšími šampony, které ovšem obsahují nepříliš zdravé detergenty jako SLS či SLES.

Nejčastější chyby při vlasovém olejování

POZOR! Vlasové olejování je opravdovou ruletou. Můžete si určit, jaký olej je ten nejlepší pro vaše vlasy, ale občas nemusí fungovat. Absorpce a efektivita oleje jsou ovlivněny různými faktory, se kterými musíte počítat. Nejen, že je důležité jaké oleje si vyberete, ale také jaký typ vlasů máte a jaké jsou jeho preference.

I když vám to tak může připadat, není vlasové olejování jednoduchou úlohou. Léčba může být při nesprávném užití oleje či séra neefektivní.

Vlasové olejování – nejčastější chyby

  1. První a nejvážnější chybou při vlasovém olejování je výběr špatného oleje. Vyplatí se znát porozitu vašich vlasů (více níže) tak, abyste se o ně mohli postarat výběrem oleje, který se k ní hodí. Vymytí vlasových kutikul má určitou důležitost. Oleje s příliš velkými částicemi mohou vlasy s nízkou porozitou zatěžovat, zatímco ty s malými částicemi mohou způsobovat problémy vlasům s vysokou porozitou. Vypsaný obsah mastných kyselin může být ku pomoci, ale přímo k vašim vlasům se může hodit specifická skupina olejů. Pravidlo je jednoduché – pokud vaše vlasy reagují na sérum či olej negativně, přestaňte jej využívat a porozhlédněte se po jiném.
  2. Kromě správného výběru oleje je také velice důležitá použitá dávka. Druhou největší chybou je aplikace přílišného množství oleje na vlasy. Jsme přesvědčeně o tom, že čím více kosmetiky si aplikujeme, tím lépe budou naše vlasy vypadat. Bohužel to není pravda a přespřílišné množství séra může být škodlivé, jelikož může vlasy zatěžovat. Užití vlasové séra by mělo být doprovázeno střídmostí. U vlasů se vyplatí aplikovat méně než více. Důležitá je hlavně absorpce séra či oleje, kdy by se na vlasech neměl tvořit mastný film.
  3. Olejování vlasů není pouze o výběru substancí, které si na vlasy aplikujete. Další důležitou součástí olejování je výběr metody. Existuje tendence používat neadekvátní metodu aplikace oleje. Pokud máte jemné vlasy, rozhodně je lepší sérum či olej aplikovat před mytím vlasů, na vlhké vlasy, které by se měly promýt po ne více než 15 minutách. Pokud má olejování sloužit k zjednodušení stylizace, pak si sérum aplikujte na suché vlasy. Pokud ovšem vaše vlasy vyžadují hloubkovou regeneraci, nechte olej působit přes noc či si vlasy namočte do mísy s vodou a sérem. Váš cíl určuje metodu, kterou byste k němu měli dosáhnout.

VLASOVÁ POROZITA A VÝBĚR SÉR

Základem léčby za pomoci vlasových olejů je znalost své vlasové porozity. Pouze pokud máte tuto informaci k dispozici si dokáže správně vybrat z široké řady olejů, které jsou k dispozici na trhu. Co je to porozita? Jedná se objektivní posouzení stavu našich vlasů, pokud bychom ji chtěli popsat blíže, jedná se o stav vlasové kutikuly, což je jakýsi pancíř našich vlasů. Pokud je v dobrém stavu, bez jasných a zřetelných otvorů, pak máme vlasy s nízkou porozitou. Pokud je kutikula poškozena, s velkými otvory, pak máme vlasy s vysokou porozitou. Vlasy s vysokou porozitou jsou velice slabé a náchylné na poškození.

Jak vlasovou porozitu určit?

Existuje několik metod pro určení vlasové porozity, i když je pravdou, že žádná není naprosto stoprocentní. Nejlepší by bylo navštívit specialistu a požádat jej o určení vaší vlasové porozity pod mikroskopem. Ne každý má ovšem časové možnosti či finance potřebné pro provedení této procedury. Nemějte ale strach, vlasovou porozitu si můžete jednoduše určit doma.

Kokosový test má svůj základ v určení vlasové porozity za pomoci kokosového oleje. Jedná se penetrující olej, který obsahuje velké množství nasycených mastných olejů, které jsou doporučované pro vlasy s nízkou porozitou. Stačí si zakoupit malé balení kokosového oleje a nanést si jej na vlasy. Pokud budou po nanesení vaše vlasy hebké, lesklé a zdravé, pak máte pravděpodobně vlasy s nízkou porozitou. Pokud budou vlasy mastné, roztřepené a nevkusné, pak máte pravděpodobně vlasy s vysokou porozitou.

Test se sklenkou vody je pravděpodobně tou nejčastěji používanou metodou pro určení vlasové porozity. V tomto případě zkoumáme to, jak rychle vlas nasaje vlhkost. Naplňte průhlednou sklenici vodou. Pokud vlas zůstane na hladině, pak máte vlasy s uzavřenou kutikulou a tím pádem nízkou porozitou. Pokud se vlas rychle ponoří ke dnu, pak je kutikula poškozená a máte vlasy s vysokou porozitou. Pokud se vlas začně pomalu potápět, pak máte vlasy se střední porozitou.

Vlasový typ může být určen analyzováním vzhledu vlasů. Vlasy s nízkou porozitou jsou rovné a vlasy s vysokou porozitou kudrnaté. Zde je podrobnější výpis charakteristik různých porozit

  • Vlasy s nízkou porozitou – styling je obtížný, vlasy jsou lesklé, silné, hedvábně hebké.
  • Vlasy se střední porozitou – jemně zakroucené, ne tak hedvábné, často se objevuje statická elektřina, nevypadají tak zdravě, vypadávají ve velkých množstvích, jednodušší styling.
  • Vlasy s vysokou porozitou – kudrnaté, matné, tvrdé, styling je jednoduchý, viditelně poškozené.

Jaké vlasové oleje byste si měli vybrat?

Jak již bylo zmíněno, různé oleje mají různý obsah nasycených a nenasycených mastných kyselin. Toto ovlivňuje velikost částic, která je dále důležitá pro vlasovou porozitu. Klíčem je tak najít olej, který se velikostí svých částic přesně hodí k porozitě vašich vlasů.

Oleje pro vlasy s nízkou porozitou

Oleje pro vlasy s nízkou porizotou by měly obsahovat velké množství nasycených mastných kyselin. Tyto oleje mají ty nejmenší částice a nejlépe tak penetrují zdravou kutikulu. Kromě toho vlasy nijak nezatěžují a nezanechávají na nich mastnou vstvu.

Doporučované oleje: babassuový olej, palmový olej, jojobový olej, kokosový olej, burákový olej, kakaové máslo

Doporučené produkty:

  • Dabur Amla Hair Oil
  • Dove Serum-in-Oil
  • Dabur Vatika
  • Bumble and Bumble Invisible Oil

Oleje pro vlasy se střední porozitou

Oleje hodící se k vlasům se střední porozitou jsou ty, jejichž částice jsou střední velikosti. Toto je charakteristické hlavně pro oleje s velkým množstvím mono-nenasycených mastných kyselin, tyto se lépe hodí k vlasům s jemně poškozenou kutikulou.

Doporučené oleje: olivový olej, máslo shea, hořčičný olej, olej z vlašských ořechů, sezamový olej, mandlový olej, rýžový olej

Doporučované produkty:

  • Dabur Amla Hair Oil
  • L’Oreal Mythic Oil, Nourishing Oil
  • Dove Serum-in-Oil
  • Redken Diamond Oil
  • Kerastase Elixir Ultime
  • Moroccanoil Treatment
  • Alterna Bamboo Kendi Pure Treatment Oil

Oleje pro vlasy s vysokou porozitou

Nejširší výběr olejů je rozhodně k dispozici lidem s vysokou vlasovou porozitou. Oleje pro tento vlasový typ mají největší poměr poly-nenasycených mastných kyselin, což znamená, že částice těchto olejů jsou největší ze všech dostupných. Pouze tak dokáží opětovně ucpat otvory ve vlasové kutikule

Doporučené oleje: ricinový olej, slunečnicový olej, olej z dýňového semínka, pšeničný olej, arganový olej, sezamový olej, rise oil

Doporučované produkty:

  • Dabur Amla Hair Oil
  • L’Oreal Mythic Oil, Nourishing Oil
  • Ojon Rare Blend Oil
  • Redken Diamond Oil
  • Alterna Bamboo Kendi Dry Oil
  • Kemon Actyva Bellessere Oil
  • Moroccanoil Treatment